Джеймс Дийн – бунтовник с кауза
- Доброто кино
- Feb 10, 2019
- 3 min read
“Dream as if you’ll live forever. Live as if you’ll die today”
"Мечтай, сякаш ще живееш вечно. Живей, сякаш ще умреш днес"
James Dean

Колко пъти в историята 24-годишен младеж оставя трайна следа и за него се говори десетилетия след смъртта му? Е, поне един със сигурност – кино легендата, Джеймс Дийн! За да са още повече парадоксите, синеокият младеж ни оставя едва три пълнометражни филма, въпреки че участва в редица телевизионни сериали. Превръща се и в модна икона и модел за подражание, въпреки че той самият първоначално копира жестовете и походката на Марлон Брандо. Но успява да изгради свой собствен облик и едва ли някой може да го сбърка с друг. Джеймс Дийн остава в сърцата на киноманите с образа на непокорния млад човек, готов да се бори до смърт за идеалите си, подвластен на бурни емоции и чувства. А този образ очевидно е близък до истинската му същност. Майка му умира, когато той е едва на 9 години, баща му живее далеч и Дийн е отгледан от чичо си и леля си във ферма. Още като ученик открива любовта към театъра и автомобилните състезания, следва право, но се отказва, за да стане актьор. Пътят към славата не е лек, младежът е принуден да спи в колата си, защото няма къде да живее и пари за наем, излиза на срещи, само за да си осигури вечеря...

Следват малки роли в театъра и телевизията, а истинският пробив идва няколко години по-късно, макар и с първия пълнометражен филм – адаптацията по класиката на Джон Стайнбек „На изток от Рая”. Дийн пресъздава прекрасно вътрешните борби и диаболичната природа на младия Кейл, печели номинация за „Оскар” за главна мъжка роля, но не и статуетката. Вторият филм - „Бунтовник без кауза” - единствено затвърждава статута му. На талантлив актьор, който успява да въплъти пагубната непримиримост на изгубеното поколение, което не желае да върви по предначертания му път. А също и на модна икона – червеното яке и бялата тениска са негова запазена марка половин век след смъртта му. Третият му пълнометражен филм отново предизвиква възторга на публиката и критиката, а в него доразвива трагичния образ на човек, който притежава всичко, освен единственото, от което има нужда. Това се оказва и лебедовата му песен – 24-годишният талант загива в автомобилна катастрофа и остава вечно млад. Години преди това той споделя със свой приятел, че не очаква да доживее до 30. Двамата обсъждат риска от автомобилните състезания, а Дийн заявява: „Какъв по-добър начин да умреш? Той е бърз и чист, а ти си отиваш в блясъка на славата”.

Половин век след смъртта си Джеймс Дийн е на 18-то място сред най-добрите актьори в класацията на Американския филмов институт и продължава да носи приходи – по 5 млн. годишно според списание „Форбс”. Но неговото влияние има много по-различно естество! Той се превръща в емблема на цяло поколение, появило се с края на Втората световна война, непримиримо и настояващо за нов ред и ценности. В тази връзка Мартин Шийн коментира: „Дийн и Елвис са говорители на цяло едно поколение. Докато учех актьорско майсторство в Ню Йорк имаше поговорка, че ако Марлон Брандо промени стила на актьорската игра, Джеймс Дийн промени начина на живот на хората”. Образът на сърдития млад антикомформист вдъхновява музиканти като Боб Дилън, The Clash и Джон Ленън, поколения актьори от ранга на Уорън Бийти, Ал Пачино, Джони Деп, Брад Пит, Джеймс Франко.
Opmerkingen