Как се завърна Батман?
- Доброто кино
- Jul 15, 2020
- 11 min read
Фактите за "Батман се завръща", единственото продължение, режисирано от Тим Бъртън

Безспорно, „Батман се завръща” е едно от най-големите достижения на Тим Бъртън – идейно, визуално, творчески... финансово. Но режисьорът първоначално не желае да има нищо общо с продължението след скандалите с „Уорнър Брадърс”, съпътствали първия филм – „Батман” от 1989 г. Снимачният процес тогава е истинска война между режисьора и продуцентите за всичко: актьори, сценарий, средства… Разбира се, финансовият успех е гаранция и за сериозни отстъпки – студиото вече е отворено за какви ли не компромиси, само да се гарантира подобен резултат в приходите. Така Бъртън получава желаната свобода за действие – Готъм е още по-готически, сценарият е пренаписан със сериозни промени в образите на героите и историята… В резултат на това „Батман се завръща” е сравняван с други части от емблематични филмови поредици: „Империята отвръща на удара” и „Индиана Джоунс и храмът на обречените” – продължения, които са по-мрачни като атмосфера от предходния филм, но точно това се е превърнало и в тяхното преимущество и достойнство! Разбира се, не всички са доволни от тази атмосфера – като напр. титанът на джънкфууд индустрията „Макдоналдс”, който спира продажбата на детско меню с фигурите от филма заради опасенията, че въпросният е „твърде страшен” за подрастващите.

Логично, първата задача на Бъртън е сценарият – който претърпява радикални промени! За целта история е драстично изменена от сценариста Даниел Уотърс (работил по култовия филм „Опасно привличане”), който я прави по-сатирична и мрачна, точно като за филм на Тим Бъртън. И очевидно за добро – защото първоначалният сюжет е доста странен… В него Жената-котка и Пингвинът влизат в конфликт с Батман, защото търсят скрито съкровище, което се оказва закопано под имението Уейн! Мотивацията им е радикално променена, а образът на Пингвина търпи още по-сериозни промени – отпада и частта, в която антигероят планира да замрази Готъм (и която е използвана в „Батман и Робин”, но в изпълнение на г-н Фрийз – предвид отзивите за филма, ясно е колко добра идея е това…). Уотърс е отговорен за включването на няколко по-насилствени сцени, като отвличането на първородните синове, отхапването на носа на сътрудника на Пингвина и финалната схватка между Селина Кайл и Макс Шрек. Бъртън обаче налага корекции и на редактирания сценарий – финалните промени са възложени на още един сценарист, Уесли Стрикс. Именно той премахва от сюжетната линия обрат, достоен за сапунените опери – Пингвинът се оказва брат на Макс Шрек! Режисьорът не иска да има твърде директна връзка между първия филм и продължението, поради което от „Батман се завръща” отпада завръщането на героинята на Ким Бейсинджър – Вики Вейл, която има романтична връзка с милионера-супергерой.

От сценария отпадат други емблематични образи, които се появяват в следващите филми за Човека-прилеп. В „Батман се завръща” е трябвало да се яви Харви Дент, трансформиращ се в Двуликия - друг архивраг на Батман. Героят му всъщност присъства още в първия филм от 1989 г., а актьорът Били Дий Уилямс, познат най-вече от поредицата „Междузвездни войни”, е подписал договор за продължението. Именно в „Батман се завръща” трябва да се покаже неговата трансформация – Дент е трябвало да бъде всъщност на мястото на Макс Шрек, когото Жената-котка буквално изпепелява на финала с помощта на електрошок, електрически кабел и фатална целувка. Само че според първоначалния сценарий той не умира, а е силно обезобразен (макар и наполовина), с което в сюжета на поредицата влиза алтерегото му Двуликият. Но подобно пренасищане на сюжета идва твърде много и персонажът му е преработен в корумпирания бизнесмен Макс Шрек (който носи името на актьора, пресъздал един от първите вампири в киното – а именно в „Носферату – симфония на ужаса” от 1922 г.). Харви Дент се появява вече като централен образ в „Батман завинаги” (в ролята е Томи Лий Джоунс”) и „Черният Рицар” (където е поверен на Аарън Екхарт). От сюжета на „Батман се завръща” отпада и помощникът на Батман – Робин – въпреки че костюмът му дори е изработен… за комика Марлон Уейнс, който е трябвало да влезе в ролята му! Интерес към ролята е имал и Майкъл Джей Фокс, а самият Робин е трябвало да бъде млад механик, който първоначално е лидер на улична банда. За щастие създателите на филма преценяват, че „историята става пренаселена” и Робин присъства в следващите два (доста спорни!) филма :)

За да не бъде разкрита предварително от зрителите шокиращата развръзка в „Психо”, Алфред Хичкок изкупува масово книгата, по която е създаден легендарния му филм. Крути мерки за сигурност срещу теча на информация предприемат и от „Уорнър Брадърс”, за да не бъде разкрит предварително сюжетът на „Батман се завръща” – дори повече от обичайните за подобни случаи. Така например творческият екип е работил буквално „на тъмно” – служителите не са имали правото дори да вдигат щорите на офиса си, за да не проникнат в тайните му любопитни погледи. Всички участници в снимачния екип, включително актьорите, са принудени да носят табелки с имената им, но като част от несъществуващ филм. А Кевин Костнър изобщо не е допуснат до посещение на снимачната площадка, независимо от статута му на суперзвезда. Студиото дори наема частен детектив, който да открие кой е отговорен за изтичането на информация – снимки на Дани ДеВито в костюма на Пингвина, публикувани в таблоид.

Въпреки феноменалния успех на първия филм Майкъл Кийтън също не иска да участва в продължението – докато не му дават преработения сценарий на „Батман се завръща”. Това променя мнението на Кийтън и за втори път той облича костюма на комиксовия герой – но настоява за още промени в сценария, макар и само в частта с героя му: Кийтън настоява да бъдат намалени наполовина репликите на Батман! Според актьора персонажът му е твърде бъбрив, което противоречи на образа и настоява да се залага повече на физическото му присъствие. Сценаристът е скептичен, но крайният резултат го доказва – „Батман е много по-убедителен с по-малко реплики”, признава Уотърс след премиерата. Кийтън настоява и за сериозни промени в костюма на супергероя – така той е изработен от по-гъвкав каучуков материал и позволява значително повече движения, а съответно и екшън, а теглото му е намалено на 25 килограма. По настояване на актьора към панталоните в новия Баткостюм е добавен и… цип :)

Кийтън е единственият актьор, за който е ясно в кой образ от филма ще влезе. Защото за ролята на Пингвина продуцентите се колебаят между няколко имена – при това какви: Марлон Брандо, Дъстин Хофман, Дъдли Мур, Фил Колинс, Алън Рикман, Джон Гудман, Рей Лиота, Бен Кингсли, Джо Пеши, Боб Хоскинс… В образа на другия злодей – корумпираният бизнесмен Макс Шрек – те виждат не друг, а Дейвид Боуи (който обаче отхвърля предложението, за да участва в „Туин Пийкс: Огън, следвай ме”). Така в крайна сметка образите на поверени на Дани ДеВито и Кристофър Уокън. Изборът на вторият също е бил под въпрос – оказва се, че Тим Бъртън има резерви към Кристофър Уокън, който „го плашел до смърт”. Очевидно обаче променя мнението си след съвместната им работа по филма и се събират заедно още веднъж на снимачната площадка на „Слийпи Холоу” – където Уокън определено плаши до смърт всички с образа си на Конника без глава :)

Камео роля е предвидена за „оригиналния” Пингвин от телевизионния сериал за Батман през 60-те години – актьорът Бърджис Мередит е трябвало да влезе в ролята на бащата на Пингвина от „Батман се завръща”, но за съжаление се разболява малко преди началото на снимките и е заменен от Пол Рубенс, известен като Пий-Уий Хърман отново от филма на Тим Бъртън. Камео роля обаче е предвидена за композитора Дани Елфман, който традиционно работи с Тим Бъртън. Освен че създава прекрасния саундтрак на „Батман се завръща”, Елфман е и един от актьорите, които замерят с домати Пингвина по време на недоволството срещу него.

Въпреки изключително плодотворното сътрудничество с Тим Бъртън в предишни филми като „Бийтълджус”, „Невероятното приключение на Пий Уий” и „Батман”, Дани Елфман първоначално не иска да работи по филма, след като разбира, че студиото си представя музика в стила на Майкъл Джексън и Джордж Майкъл. „Не исках да оркестрирам чужди мелодии”, обяснява Елфман. Намесата на Бъртън и едно пътуване до Лондон обаче променят решението му – почти целият саундтрак на „Батман се завръща” се появява в главата му именно по време на полета със самолет към САЩ. „Музиката просто зазвуча в главата ми! Страхувах се, че ще забравя акордите, докато кацнем, а не можех просто да си ги свирукам в диктофона, докато седя сред останалите пътници. Затова през 10 минути отивах до тоалетната, където ги записвах, въпреки че шумът там беше още по-силен, вероятно от двигателите. Това силно обезпокои стюардесите, които загрижено ме питаха дали всичко е наред. За щастие това беше преди терористичните атаки, иначе щях да свърша с белезници”, припомня си творческия процес композиторът.

Мишел Пфайфър не е първият избор за ролята на Жената-котка. Ан Хатауей и Холи Бери може да имат Оскар, но техните превъплъщения в образа на Жената-котка не могат дори да се доближат до това на Мишел Пфайфър, категорични са и публика, и критика! Въпреки че става въпрос за комискова героиня, черен латексов костюм, камшик и личностно разстройство, ролята е мечта за всяка актриса – защото много преди движението #MeToo Селина Кайл/Жената-котка е въплъщение на феминизма: игнорирана, потискана и физически малтретирана, тя се изправя срещу всеки мъжки образ и постига целите си, независимо от пречките (дори с цената на осем живота :) ). Нещо повече – именно тази героиня „открадва” филма от самия Батман, като измества вниманието от всички останали образи (а те не са никак „слаби”, напротив!). Сюзан Сарандън, Джоуди Фостър, Сигърни Уийвър, Никол Кидман, Ракел Уелч, Ким Бейсинджър, Шер, Мадона, Дженифър Джейсън Лий, Деми Мур, Джина Дейвис, Бриджит Фонда… само върхът на айсберга от звезди, прицелили се в ролята. Дори Кралицата на Холивуд – Мерил Стрийп – е предложена за ролата на Селина Кайл, но Бъртън отхвърля кандидатурата й с мотива „твърде стара”. Като истинска котка „със зъби и нокти” за ролята се бори Шон Йънг, звездата от „Блейд Рънър” с много лош късмет. Именно тя е избрана за ролята на фото-репортера Вики Вейл, любимата на Батман от първия филм, но по време на снимките чупи ключица и е заменена от Ким Бейсинджър. Йънг е категорична, че й се полага като компенсация ролята в продължението – и дори се явява в собственоръчно направен костюм на Жената-котка, за да впечатли продуцентите. Това обаче не трогва студиото и в крайна сметка изборът пада върху Анет Бенинг – предстоящото й участие е обявено от Били Кристър по време на церемонията по раздаването на Оскарите. Но Бенинг забременява и е принудена да се оттегли – в полза на Пфайфър, чието изпълнение става емблематично и никой вече не си представя друга актриса в този образ.

Майчинството на Мишел Пфайфър пък става причина да се провалят снимките на спин-оф за Жената-котка, планиран след успеха на „Батман се завръща” и специално на женския образ в него. Продуцентите осъзнават потенциала на филма още преди премиерата му и решават да нанесат малка промяна, която да им отвори пътя за заснемането на нов блокбастър – добавена е финалната сцена в „Батман се завръща”, която всъщност не е част от първоначалния сценарий. За целта само няколко дни преди премиерата на „Батман се завръща” е заснет кадъра, в който на нощното небе се появява Батсигнала, а глава към него вдига Жената-котка – целта е да се покаже, че героинята на Пфайфър действително е оцеляла! Кадър, който струва на студиото допълнителни 250 000 долара като разходи по заснемането му – в който всъщност дори не участва Мишел Пфайфър, а нейна дубльорка… Самият спиноф пък дори има готов сценарий, който звучи доста противоречиво и обяснява защо актрисата така и не участва във филма – според сюжета страдащата от амнезия и тежко ранена Жена-котка се озовава в СПА-курорт, управляван от злодеи със свръхсили, които да я накарат отново да облече латексовия костюм с остри нокти… За ролята в последствие е избрана Ашли Джъд, но в крайна сметка проектът е окончателно замразен, а появата на филма с Холи Бери окончателно доказва, че това едва ли е било „за зло”.

Протести съпровождат снимките на „Батман се завръща” – защитници на правата на животните са възмутени от факта, че в сцените са използвани истински пингвини! Става въпрос за 12 императорски и 30 африкански пингвини, които са част от антуража на героя на Дани ДеВито, а в развръзката на историята дори носят прикачени за телата си ракети с експлозиви. Продуцентите уверяват недоволните, че животните се ползват с правата на истински актьори-звезди: осигурени са им каравани с климатици, половин тон лед всеки ден, собствен басейн и неограничени доставки на прясна риба! При това повечето от животните в самата лента всъщност са компютърно генерирани, част от тях са дори хора в костюми на пингвини, много са и просто кукли в подобен образ – очевидно доста сполучливи, след като снимачният екип видял как истински пингвин спи, прегърнал механична птица :)

За разлика от пингвините-актьори, снимките на филма са доста тежки за самия Пингвин – Дани ДеВито трябва да бъде гримиран всеки ден в продължение на три часа, да яде специална храна, която да оцветява устата му в характерния за героя му синьо-черен цвят и да пръска слуз! „За щастие поне вкусът на храната не беше така лош, като вида й”, разказва ДеВито. Допълнително затруднение е температурата – заради присъствието на истински пингвини в сцените се налага температурите да са ужасно ниски. „Е, поне в това отношение костюмът с подплънки и изкуствените протези ми помогнаха да не замръзна”, смее се ДеВито, макар и години по-късно. Не по-малки са проблемите за Жената-котка – сексапилният латексов костюм е толкова тесен, че Мишел Пфайфър е силно затруднена дори да се движи! „Мислех си: Не мога да помръдна, не мога да дишам, не мога да мисля. Не мога да играя!”, спомня си тя първия път, когато облича “кожата” на Жената-котка. Страхува се, че ще припадне именно заради липсата на въздух и затова няма време за повторения – играе по възможно най-добрия начин, тъй като рискува с всеки допълнителен дубъл. „Ноктите непрекъснато се закачаха за какво ли не, а маската смазваше лицето ми и ме задушаваше”, споделя Пфайфър. Още в началото се налага да преработят костюма й, след като се оказва, че актрисата дори не може да отиде до тоалетна с него :) По време на снимките са използвани над 60 костюма на Жената-котка, като цената на всеки е около 1 000 долара. Очевидно обаче цената и усилията на актрисата са оправдани – героинята й оглавява класациите за най-сексапилни жени в киното, а плакатите с Жената-котка непрекъснато изчезват от местата, където са разлепени, поради което се налага да бъдат отпечатвани допълнителни, а полицията да следи специално за кражбите им. Самата подготовка за ролята е физически изтощителна – Пфайфър тренира шест месеца кикбокс, карате и йога, учи се как да използва камшик. „Още първия път, когато замахнах с камшика, си разкървавих лицето. Бях отчаяна”, спомня си актрисата. Налага й се дори да държи жива птица няколко секунди в устата си. „Сега не мога да си представя как бих направила подобно нещо! Можех да се сдобия с някаква болест… или нещо друго в устата си”, разказва Пфайфър.
Балът с маски в дома на Макс Шрек е реверанс към класическия филм на ужасите „Фантомът от операта” – един от гостите е облечен като Червената смърт, точно копие на костюма в лентата от 1925 г., а в сцената със стълбището, от което слиза Селина Кайл, присъства и самият Фантом. Балът с маски също така е метафора – единствените присъстващи, които не носят костюми, са именно Батман и Жената-котка. И именно по време на бала разкриват кой всъщност носи маската на противника/любимия…

Филмът се сдобива с номинации за най-престижната (поне тогава :) ) филмова награда в света – Оскар. „Батман се завръща” се конкурира в категориите за най-добри визуални ефекти и за грим и прически, макар да губи от „Смъртта й отива” и „Дракула”. Всички усилия на екипа при създаването на „Батман се завръща” обаче са оправдани най-малкото финансово – при излизането си по кината филмът поставя рекорд по приходи: 45,69 млн. долара само за премиерния уикенд! Разбира се, постижението му по-късно е задминато от други касови хитове на голям екран (още следващата година „Джурасик Парк” инкасира повече приходи в премиерния си уикенд), но 1992 г. си остава Годината, в която Батман не просто се завърна, но и победи :) Въпреки че инкасира приходи от 266 млн. долара в световен мащаб, филмът спечели по-малко от първата част – поради което „Уорнър Брадърс” решават, че следващите части от поредицата трябва да са не така мрачни и се слага край на сътрудничеството с Тим Бъртън. „Батман завинаги” и „Батман и Робин” са поверени на режисьора Джоуел Шумахер, който превръща готическия Готъм в неонова реклама, а злодеите – в гротескови карикатури. Провалът на двата филма замразява присъствието на Човека-прилеп на голям екран, докато поредицата за Черния рицар на Кристофър Нолан не реабилитира Батман в стил, много по-близък до този на Бъртън.
Comments